Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras


Ventos g. 7A, Kuršėnai, Šiaulių r.

 Tel. 0 41 41 64 44 arba +370 41 41 64 44

PROJEKTAS „TRADICINIAI AMATAI: PAŽINK, ĮAMŽINK, PASIDALINK“ ĮGAVO PAGREITĮ

Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras jau antrą mėnesį vykdo  projektą „Tradiciniai amatai: pažink įamžink pasidalink“. Šio projekto tikslas populiarinti Kuršėnų krašto senuosius amatus ir užtikrinti jų išsaugojimą. Videoįrašuose ir nuotraukose įamžinti tėvų ir protėvių tradicijas. Senuosius amatus būtina branginti, nes tai mūsų paveldas ir šalies identitetas.

Projekto atidarymas – konferencija, kurioje paskaitas skaitė Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorė Birutė Poškienė, TV laidos „Ryto suktinis“ autorė ir vedėja Zita Kelmickaitė, TV laidos „Labas iš Kelmės“ autorė, kraštotyrinių filmų kūrėja Rita Ščiglinskienė ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros verslumo ir tautinio paveldo skyriaus vedėjas Paulius Uleckas. Konferencijos metu dalyviai buvo supažindinti su senaisiais amatais jų įvairove ir išsaugojimo galimybėmis. Pirmoji projekto veikla – kūrybinės dirbtuvės/laboratorija – filmo iškadravimas.  Šiaulių rajono Meno mokyklos direktorius Ramūnas Snarskis dalinosi filmo kūrimo metodinėmis rekomendacijomis, patirtimi, patarimais bei įžvalgomis.

 Projekto įgyvendinimo metu dalyviai jau aplankė medžio meistrus Raimondą Baškį, Aurimą Šimkų, Vaclovą Tamošaitį, keramikę Zitą Čekanauskienę (Pastaukienę). Taip pat projekto dalyviai vyko į ekskursiją – Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centrą, kur dalyviams Žemaitijos nacionalinio parko etnografė, muziejaus kūrėja Aldona Kuprelytė vedė gerosios patirties seminarą „Tradicinių amatų užfiksavimo svarba“. Jos metu susipažinta su medžio drožėju, tapytoju, fotografu Vytautu Jaugėlą, Žemaitijos nacionalinio parko amatų meistru Antanu Vaškiu, medžio meistru Kaziu Striaupa. Kiekvienas jų pasidalino savo istorijomis nuo ko prasidėjo jų kūrybos kelias, kodėl jie pasirinko senuosius amatus. Amatininkai, projekto dalyviams pademonstravo savo dirbinių procesus bei papasakojo su kokias iššūkiais susiduria, bei kokiose srityse jiems sekasi geriausiai. Dalyviai filmavo, fotografavo senųjų amatų puoselėtojus, amatininkus.

 Taip pat projekto dalyviai turėjo galimybę patys savo rankomis išmėginti senuosius amatus įvairiose edukacijose. „Molio meistro dirbtuvėje“ pas tautodailininką, VII – tąjį puodžių karalių Algimantą Tamašauską, kur tradicinių amatų veiklų organizatorius, turintis tradicinių amatų (puodininkystės) meistro vardą, vedė keramikos mokymus, o dalyviai patys lipdė, vėliau glazūravo jau išdegtus molinius dirbinius. Visiems didelį susižavėjimą paliko Algimanto Tamašausko ir jo mokinės Alinos Milašienės organizuota edukacija – raugo degimas.

Įsimintina medžio drožybos edukacija ,,Medinukų pasaka" su tradicinių amatų veiklų organizatoriumi Raimondu Baškiu. Dalyviai užsiėmimo metu drožė medinį šaukštą. Šaukštas yra vienas seniausių stalo įrankių ir tiksliai nėra žinoma, kada jis atsirado. Greičiausiai tai yra ir vienas pirmųjų žmogaus naudotų įrankių apskritai, todėl svarbu atsigręžti į senuosius laikus ir supažindinti projekto dalyvius su anuomet kasdienėje aplinkoje naudotais įrankiais bei pačiu drožybos amatu.

2022 spalio 31 d. kūrybinėse dirbtuvėse/laboratorijoje buvo organizuoti mokymai „Meninio ir dokumentinio filmo panašumai ir skirtumai“, kuriuos vedė profesionali dailininkė ir kinematografijos specialistė, filmų dailininkė-statytoja Olga Survilo ir Kuršėnų meno mokyklos direktorius, Lietuvos kino mėgėjų sąjungos ir Šiaulių meno klubo narys Ramūnas Snarskis. .

Projekto vykdymo eigoje numatytos dar dvi išvykos t.y. pas keramikus Astą Pigulevičienę ir Rolandą Grunski, bei keramikę Aistė Jakelaitytę.

Projekto uždarymas numatomas lapkričio 24 d., kurio metu bus pristatomas sukurtas videofilmas. 

Projektą „Tradiciniai amatai: pažink įamžink pasidalink“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Šiaulių rajono savivaldybė projekte dalyvauja partnerio teisėmis.

 

Šioje svetainėje naudojame slapukus. Jie padeda, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius. Taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.