Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras


Ventos g. 7A, Kuršėnai, Šiaulių r.

 Tel. 0 41 41 64 44 arba +370 41 41 64 44

PROJEKTAS KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS „KURŠĖNŲ DVARAS IR VYNIOTINIS. PRAEITIS IR DABARTIS“ – ĮGYVENDINIMO SŪKURYJE

„Kuršėnų vyniotinio“ istorija prasideda nuo saldumynų pramonės atsiradimo Kuršėnų mieste, tačiau ir Kuršėnų dvaro aplenkti nevalia – juk būtent ištaiginguose dvarų valgomuosiuose sklido įvairiausios konditerijos ir kulinarijos naujovės, kurios puikiai prigydavo ir miestiečių virtuvėje.

2021 m. rugsėjo 13–15 dienomis Kuršėnų politechnikos mokykloje, įgyvendinant projektą, vyko edukacinis užsiėmimas – „Kuršėnų vyniotinio“ kepimas. Smagu, kad tiek pirmojo, tiek antrojo užsiėmimo metu vyravo puiki nuotaika, o projekto dalyviai turėjo galimybę ne tik pasimėgauti kepimo procesu, bet ir pasipuošti išskirtinėmis prijuostėmis su „Kuršėnų vyniotinio“ simboliu, kurios buvo pasiūtos specialiai edukaciniams projekto užsiėmimas.

Dalyviai prisiminimais nusikėlė į laikus, kuomet buvo sukurtas gardusis „Kuršėnų vyniotinis“: prisiminėme „Kuršėnų vyniotinio“ kūrėją, Šiaulių rajono garbės pilietę Eugeniją Dragūnienę – profesionalią konditerę, įsteigusią ilgus metus veikusį ir Kuršėnus garsinusį Konditerijos cechą, kuriame ir buvo sukurtas šis gardėsis. Taip pat ir istoriką, rašytoją Joną Kiriliauską, parašiusį knygą „Kuršėnų vyniotinio“ istorija“.

Po pirmojo „Kuršėnų vyniotinio“ kepimo, projektas ir vyniotinio autorė sulaukė dėmesio ne tik iš kuršėniškių, bet žiniasklaidos. Todėl prieš edukacinį užsiėmimą LRT televizijos žurnalistai ir Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorė Birutė Poškienė vyko į susitikimą su skanėsto autore Eugenija Dragūniene ir jos dukra Daina Put­vins­kie­ne. Daina šiuo metu dirba „Kuršėnų konditerijos“ kepykloje, ten ir įvyko susitikimas. Dukra neslėpė džiaugsmo, kad mamos sukurtas receptas išpopuliarėjo ir sulaukė ypatingo dėmesio.

Tęsiant projekto įgyvendinimą, spalio 1 dieną – Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga – senjorams organizuojame „Arbatgėrį su tikruoju Kuršėnų vyniotiniu“. Artimiausiu metu mokysime dekoruoti molinius puodelius ir kviesime į teatralizuotas ekskursijas. Džiaugiamės, kad jau išleistas atvirlaiškis su „Kuršėnų vyniotinio“ simboliu. Atvirlaiškį galite gauti Kuršėnų dvaro rūmuose.

Kas begalėtų pasakyti ar „Kuršėnų vyniotinis“ būtų patikęs Kuršėnų dvaro ponams Gruževskiams ir jų svečiams, kaip ir labai tiksliai beįvardinti, kada yra tikroji Kuršėnų vyniotinio gimimo diena? Jo autorė Eugenija Dragūnienė mena, kad „Kuršėnų vyniotinis“ galėjo būti pradėtas kurti 1961 metais, tad šiemet šis Lietuvoje puikiai žinomas skanėstas galėtų švęsti 60 metų jubiliejų!

Tačiau tiksliai įvardinti ir dokumentais pagrįsti galime tik šią datą – 1976 m. gruodžio 29 d. „Kuršėnų vyniotinio“ receptas buvo oficialiai patvirtintas tuometės Lietkoopsąjungos valdybos nutarimu Nr. 414 „Firminių patiekalų, konditerijos gaminių ir gaivinančių gėrimų receptūros“.

Šiuo, Lietuvos kultūros tarybos, Šiaulių rajono savivaldybės, Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro finansuojamu projektu, siekiama išsaugoti „Kuršėnų vyniotinio“ gyvąją tradiciją, istoriją, formuoti savo krašto identitetą ir jo išskirtinumą.

Šioje svetainėje naudojame slapukus. Jie padeda, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius. Taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.