Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras


Ventos g. 7A, Kuršėnai, Šiaulių r.

 Tel. 0 41 41 64 44 arba +370 41 41 64 44

Kuršėnų dvare Respublikinė keramikų paroda - konkursas X-asis Lietuvos Puodžių karalius

Kviečiame tautodailininkus, amatininkus ir meno kūrėjus dalyvauti X-ojo Lietuvos Puodžių karaliaus rinkimuose, kūrybinėse dirbtuvėse „Keramikos dienos“ ir Respublikinėje keramikos parodoje!

Puodžių karaliaus karūnavimas – tai tradicija, kuri stiprina Lietuvos kultūrinį identitetą. Ši tradicija atsiradusi Puodžių šventėse nuo 1971 m. Kuršėnai tituluojami Puodžių sostine - taip miestas pristatomas įvairiuose renginiuose ne tik rajone, bet ir respublikoje, nes su Kuršėnais susiję net aštuoni šalies Puodžių karaliai. Iš kartos į kartą perduodamos ir išlaikomos istoriškai susiformavusios Kuršėnų krašto keramikų tradicijos, patirtis ir specialūs įgūdžiai kuria Šiaulių apskrities kultūrinį tapatumą. Keramikų seminarai ir kūrybinės stovyklos Kuršėnų mieste organizuojamos nuo 1961 m. Į keramikų konkursą-varžytuves ir kūrybines dirbtuves - "Keramikos dienos" siekiame pritraukti profesionalių keramikų-meno kūrėjų, puodžių bei kultūrinio turizmo dalyvių iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių.

Kviečiame visus į Kuršėnus – Puodžių sostinę!

Projekto „Respublikinė keramikų paroda – konkursas „Lietuvos puodžių karalius“ renginiai:

  • 2023 m. balandžio 15 dieną 11 val. – Konferencija „Keramika: nuo archeologijos iki Lietuvos Puodžių karalių“.

Konferencijos pranešėjai:

Istorikas, profesorius Alfredas Bumblauskas. Pranešimas „Katė ir puodas – civilizacijos ženklai?".

Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorė Birutė Poškienė. Pranešimas "Lietuvos Puodžių karaliai".

Tautodailininkė, keramikė Laima Kiškienė. Pranešimas „Keramikų simpoziumai Ramygaloje".

  • 2023 m. gegužės 1-27 dienomis – Respublikinė keramikų paroda.
  • 2023 m. balandžio 15-21 dienomis bei gegužės 24-27 dienomis – kūrybinės dirbtuvės „Keramikos dienos“.
  • 2023 m. gegužės 8-22 dienomis – Lietuvos Respublikos Seimo Lankytojų centre paroda „Lietuvos Puodžių karalių darbai“. Parodos globėja LR Seimo narė Rima Baškienė.
  • 2023 m. gegužės 26 dieną – Keramikos varžytuvės šventė. X-ojo Lietuvos Puodžių karaliaus karūnavimas.
  • 2023 m. gegužės mėn. organizuosime pažintinę ekskursiją–edukaciją į Vilniaus puodžių cechą.

Kuršėnai tituluojami Puodžių sostine. Taip miestas pristatomas įvairiuose renginiuose ne tik rajone, bet ir respublikoje. Net aštuoni šalies Puodžių karaliai susiję su Kuršėnais. Iš kartos į kartą perduodamos ir išlaikomos istoriškai susiformavusios Kuršėnų krašto keramikų tradicijos, patirtis ir specialūs įgūdžiai kuria Šiaulių apskrities kultūrinį tapatumą. Keramikų seminarai ir kūrybinės stovyklos Kuršėnuose organizuojamos nuo 1961 m. 1971–1981 metais Šiaulių mieste buvo organizuojamos puodžių šventės, kurių metu išrinkti geriausi keramikai – puodžiai ir jiems suteiktas Puodžių puodžiaus vardas. Šį titulą turi, jau Anapilin iškeliavę, keturi Kuršėnų keramikai - Jonas Paulauskas, Vladas Damkus, Jonas Vertelis ir Bronius Radeckas. Po 20 metų, 2002 m. Kuršėnuose buvo surengta kūrybinė keramikų stovykla „Keramika laiko tėkmėje“, kurios metu kilo idėja atgaivinti Puodžių karaliaus rinkimus. Šiaulių rajono tautodailininkų bendruomenė pasiūlė Lietuvos Puodžių karaliaus rinkimus organizuoti Kuršėnuose. Šiaulių rajono savivaldybės administracija ir Kuršėnų miesto seniūnija pritarė idėjai, todėl 2005 m. atgaivinti Lietuvos Puodžių karaliaus rinkimai. Penktuoju karaliumi buvo išrinktas Vytautas Valiušis iš Leliūnų, Utenos rajonas. 2008 m. šeštąja karaliene išrinkta Regina Mataitienė iš Gruzdžių, Šiaulių rajonas. 2011 m. septintuoju Lietuvos Puodžių karaliumi tapo kuršėniškis, tautinio paveldo kūrėjas, tradicinių amatų meistras Algimantas Tamašauskas. 2014 m. aštuntuoju karaliumi tituluotas kuršėniškis, tautinio paveldo produkto kūrėjas, šeimos keramikos studijos - muziejaus įkūrėjas Vydmantas Vertelis. 2017 m. devintąja Puodžių karaliene karūnuota kuršėniškė Virgilija Silvestra Šufinskienė, tautinio paveldo kūrėja, tradicinių amatų meistrė.

Kodėl verta 2023 m. gegužės 26 d. atvykti į Kuršėnus?

Kuršėnų dvaro parke vyks keramikų varžytuvės – šventė, kurios metu galėsite pasigrožėti Respublikine keramikos paroda, išvysti tradicinių amatų demonstravimą. Pretendentai į X-ojo Lietuvos Puodžių karaliaus titulą varžysis žiesdami ar lipdydami puodynes, ąsočius ir kitus dirbinius, demonstruodami savo meistriškumą. Vyks edukaciniai užsiėmimai, žaidimai ir kitos veiklos. Dvaro parke veiks ir mugė, kurioje galėsite įsigyti garsiojo Kuršėnų vyniotinio, amatininkų kūrinių ir Lietuvos Puodžių karalių darbų. Šventės dalyviai galės patys išmėginti keramikos darbų redukcinį degimą. Kartu išvysime istorinį, jubiliejinį įvykį - X-ojo Lietuvos Puodžių karaliaus karūnavimą. Muzikos mylėtojų lauks nuostabus koncertas, kuriame koncertuos liaudiškos muzikos kapela „Pivašiūnai“, muzikinės grupės „Kitava" ir „Baltos varnos".

Atvykę į Kuršėnus galėsite pasigrožėti nuostabiu, puošniu medinės architektūros šedevru – Kuršėnų dvaro rūmų pastatu ir jame esančiomis ekspozicijomis. Pasivaikščioti dvaro parke kurį juosia pėsčiųjų takai, vedantys iki Ventos upės pakrantės, kur karaliauja šimtametė liepų alėja ir vienas ilgiausių Lietuvoje – net 262 metrų ilgio – pėsčiųjų tiltas.

 

 

Šioje svetainėje naudojame slapukus. Jie padeda, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius. Taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.